Socjalizacja psa -kiedy i jak powinna przebiegać

12 zasad socjalizacji psa

Socjalizację psa warto prowadzić z zasadami tzw. “złotej dwunastki”. Według niej, przed 12. tygodniem życia szczeniak powinien nabyć 12 różnych doświadczeń, w tym poznać 12 różnych osób, bawić się z 12 psami, chodzić po 12 różnych powierzchniach itd. Wiele z takich sytuacji ma miejsce w psim przedszkolu. To tam pies oswaja się z innymi zwierzętami, poznaje nowe sytuacje i doznania, które niemożliwe byłyby do odtworzenia w domu.

Budowanie relacji z opiekunem

Psie przedszkole jest też świetnym sposobem, żeby zbudować więź między psem a opiekunem. Uczymy się tam mowy ciała pupila, dowiadujemy się, jak zaspokajać jego potrzeby, nagradzać go i motywować. Możemy też uzyskać pomoc w zakresie jego wychowania i poznać innych miłośników zwierząt. To wspaniały pomysł na wspólne spędzenie czasu z psem.

(https://petbox.pl/psie-przedszkole-czy-warto-wybrac-sie-ze-szczeniakiem/ )

Jak przeprowadzić prawidłową socjalizację szczeniaka?

 

Socjalizacja szczeniaka to planowe przyzwyczajanie go do kontaktu z ludźmi oraz z innymi zwierzętami, aby w przyszłości potrafił odnaleźć się w sytuacjach społecznych – nie reagował lękiem czy agresją. Dzięki socjalizacji zwierzę wyrasta na szczęśliwego psa i nie sprawia problemów opiekunowi.

 

Socjalizacji psa towarzyszyć powinna habituacja, czyli oswajanie z rozmaitymi bodźcami, z którymi zwierzę będzie miało do czynienia w ciągu życia – dźwiękami, fakturami, a także miejscami czy sytuacjami. Wszystko, z czym szczeniak zdoła się zapoznać, budując neutralne lub pozytywne skojarzenia, stanie się dla niego naturalnym elementem otoczenia i nie będzie wzbudzać w przyszłości jego niepokoju.

 

Podstawowe zasady socjalizacji szczeniąt

Socjalizowanie psa służy pokazaniu mu obowiązujących norm, wpojeniu wzorców zachowań. Najważniejsza faza emocjonalnego rozwoju to okres pomiędzy 3 a 18 tygodniem życia. Później naturalna ciekawość szczeniaka zmniejsza się – zwierzę mniej chętnie uczy się, unika nowych sytuacji, często reaguje na nie lękiem. Dlatego socjalizację należy zacząć prowadzić od razu i zgodnie z dobrze przemyślanym planem.

Socjalizacja szczeniaka musi opierać się wyłącznie na pozytywnych doświadczeniach. Warto przy tym kojarzyć kontakty z innymi istotami z czymś szczególnie przyjemnym, na przykład nagradzaniem czworonoga smakołykami. Negatywne przeżycia, a zwłaszcza towarzyszące im kary, mogą zaowocować tym jedynie, że w przyszłości pies będzie bał się określonych sytuacji lub reagował na nie agresją.

Inną ważną zasadą, której trzeba przestrzegać, jest umiar. Mimo że czasu na prawidłową socjalizację szczeniaka jest niewiele, nie można wystawiać go na zbyt wiele bodźców na raz, bo związany z tym stres nie służy nauce.

 

Socjalizacja szczeniaka z ludźmi

Od pierwszych dni pod dachem opiekuna szczenię powinno mieć kontakt z ludźmi. Nie wystarczy zapoznać go z najbliższymi – trzeba dostarczyć zwierzęciu jak najwięcej zróżnicowanych doświadczeń. Szczeniak powinien spotkać osoby różnej płci, w różnym wieku, w różny sposób ubrane, znaleźć się w grupie kilku osób i w tłumie. Aby kontakty te służyły prawidłowej socjalizacji, należy przestrzegać pewnych granic, np. nie pozwalać wszystkim dotykać psiaka, jeśli wyraźnie nie ma na to ochoty. Pupil powinien nauczyć się, że człowiek jest jego ostoją, gwarantem bezpieczeństwa, ale jednocześnie nie może stać się nazbyt ufny czy natarczywy wobec nieznajomych. Ważnym elementem socjalizacji z ludźmi jest przyzwyczajenia psa do swojego trybu życia, zapoznanie go z aktywnościami, w których w przyszłości będzie uczestniczył. Szczeniak powinien też nauczyć się zostawać sam.

 

Socjalizacja psa z innymi psami

Szczeniak musi oswoić się z innymi zwierzętami – psami, kotami, ptakami (w okresie kwarantanny z tymi, które na pewno są zdrowe). Nie można pozwalać psu na zabawę z każdym napotkanym psem, bo nie zawsze jest to dla niego bezpieczne. Co więcej, w przyszłości na widok innego zwierzęcia zawsze będzie pobudzony. Niemniej trzeba psiakowi stworzyć wiele okazji, by nauczył się komunikacji, w szczególności z własnym gatunkiem. Dobrym pomysłem jest uczęszczanie z pupilem do przedszkola dla psów, gdzie zabawy z innymi szczeniakami odbywają się pod kontrolą wyszkolonego trenera. Przy okazji pies może nabyć także inne umiejętności (np. reagowania na komendy), które wprawdzie nie są elementem procesu socjalizacji, ale zdecydowanie ułatwiają życie z czworonogiem.

 

Jak socjalizować psa?

Nie ma uniwersalnych zasad socjalizacji psów – wiele zależy od indywidualnych cech zwierzęcia i okoliczności. Opiekun powinien uważnie obserwować zachowanie swojego pupila, by wiedzieć, jakie tempo i metody nauki są dla niego odpowiednie. Warunkiem prawidłowego przebiegu socjalizacji jest komfort i poczucie bezpieczeństwa czworonoga. Nie wolno niczego uczyć go na siłę, ponieważ złe doświadczenia zapadają w pamięć szczeniaka równie mocno, jak te dobre. Popełnione w procesie socjalizacji błędy czy zaniedbania mogą wpłynąć negatywnie na jego psychikę i zachowanie w dorosłym życiu.

 

(https://fera.pl/jak-przeprowadzic-prawidlowa-socjalizacje-szczeniaka.html

Przyjęcie szczeniaka w domu to bardzo odpowiedzialna decyzja. Im lepiej przygotujesz mieszkanie na przybycie małego psiaka, tym większy będziesz mieć spokój i mniej stresujących sytuacji. Odpowiednie przygotowanie domu to podstawa, w ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo zwierzakowi i ochronisz swoje buty, meble i inne przedmioty. Specjalnie dla Ciebie, przygotowaliśmy mały poradnik o tym, jak przygotować dom na przybycie szczeniaka?

Zorganizuj przestrzeń dla szczeniaka

Przed przybyciem szczeniaka trzeba się dobrze przygotować i zabezpieczyć mieszkanie, aby uniknąć wielu problemów. W pierwszym etapie przejdź się po domu i zastanów się, gdzie pies będzie spał, jadł, bawił się? Czy będzie mógł wchodzić do sypialni? Czy będzie mógł wskakiwać na łóżko lub kanapę? Jeżeli w domu są dzieci, warto zadbać o to, aby pies nie miał możliwości wejścia do ich pokoju bez Twojego nadzoru. Zabezpiecz schody, tak aby pies nie mógł z nich samodzielnie schodzić, ponieważ wpływa to negatywnie na jego stawy biodrowe, a do tego może się z nich niefortunnie zsunąć i zrobić sobie krzywdę. W miarę możliwości szczeniaki powinny być znoszone po schodach na rękach Opiekuna. Gdy już masz plan na zorganizowanie przestrzeni dla szczeniaka, dowiedz się, jak zabezpieczyć podłogi w domu przed szczeniakiem?

Dobrym pomysłem jest spojrzenie na mieszkanie z perspektywy szczeniaka – uklęknij lub nawet połóż się na podłodze i zwróć uwagę na rzeczy, których na co dzień nie dostrzegasz. W ten sposób uda ci się także dostrzec potencjalne zagrożenia – na przykład miejsca, gdzie szczeniak może utknąć, zranić się lub spaść.

Jak przygotować podłogi przed szczeniakiem?

Szczeniaki nie są w stanie jeszcze dobrze zasygnalizować swoich potrzeb, dlatego należy nastawić się, że zwierzakowi może zdarzyć się mokra wpadka. W związku z tym, lepiej pozbyć się wszelkich dywanów i chodników na jakiś czas, aby nie zostały poplamione. Jeżeli szczeniak nie opanował jeszcze wychodzenia na spacer za potrzebą, warto się zaopatrzyć w maty, na które pies będzie mógł się załatwić w domu. Każdy dywan może stać się również atrakcyjną i jednocześnie bardzo niebezpieczną zabawką dla szczeniaka.

Zabezpiecz swoje przedmioty przed pogryzieniem

Potrzeba gryzienia jest zupełnie naturalna dla szczeniaka, dlatego zwierzak będzie próbował ostrzyć swoje mleczne ząbki na różnych przedmiotach, meblach lub… kablach. Przed przybyciem szczeniaka do domu zabezpiecz wszystkie kable, które pies mógłby pogryźć. W wielu sklepach z narzędziami otrzymasz specjalne osłonki na kable, które powinny załatwić problem. Schowaj również środki chemiczne, trujące rośliny, kosz na śmieci oraz wszelkie przedmioty, które leżą luzem i mogłyby się stać „świetnym gryzakiem” dla szczeniaka. Innym przedmiotem, które psy ochoczo gryzą jest obuwie opiekuna. Jeżeli nie chcesz, aby pies gryzł Twoje buty – schowaj je. Nie pozwól szczeniakowi na gryzienie kapci lub butów, ponieważ dużo łatwiej jest po prostu schować buty, niż borykać się z oduczaniem złego nawyku u psa. Chodzi tu nie tylko o ich zniszczenie, a także o zdrowie zwierzaka. Szczególnie niebezpieczne mogą być pozostawione na widoku leki, drobne elementy, które mogą utknąć w przewodzie pokarmowym, baterie itp. Posiadanie szczeniaka to często wspaniały sposób na walkę z bałaganem – im mniej rzeczy zostawisz na wierzchu, tym mniej pokus będzie czekało na twojego pupila. Szczeniaki najczęściej gryzą z dwóch powodów – swędzenie dziąseł lub nuda. Gryzienie jest naturalnym zachowaniem psa, dlatego zapewnij mu bezpieczny sposób na zaspokojenie tej potrzeby. Daj psu gryzaki dentystyczne lub gryzaki w postaci zabawek. Warto też poświęcać psiakowi dużo uwagi i spędzać razem aktywnie czas.

Niezbędne wyposażenie dla szczeniaka – lista

  • Obroża smycz z możliwością regulacji
  • Legowisko – należy pamiętać, że szczeniaki lubią podgryzać wszystko, w szczególności swoje posłanie, dlatego najlepiej, aby jego legowiskiem był gruby koc. Posłanie powinno znajdować się w takim miejscu, w jakim szczeniak będzie czuł się najlepiej. Niektóre psy docenią miejsce, z którego będą mogły obserwować to, co się dzieje w domu, z kolei inne będą wolały osłonięte miejsca, z daleka od centrum domowego życia. Warto pamiętać, że posłanie nie powinno znajdować się w przejściu ani w ciągach komunikacyjnych, bowiem odpoczynek psa nie powinien być zakłócany.
  • Miski na wodę i karmę
  • Odpowiedni zapas karmy
  • Szczotka lub grzebień – szczeniaki powinny być regularnie wyczesywany z sierści szczenięcej, którą stopniowo będą z siebie zrzucać
  • Obroża przeciw kleszczom lub specjalne preparaty na kleszcze od weterynarza – szczególnie w okresie letnim
  • Smakołyki – nagrody, które szczeniak będzie otrzymywał za pozytywne zachowania.
  • Zabawki i gryzaki
  • Maty do nauki czystości

Aby szczeniak nie przysparzał kłopotów, nie wolno dopuszczać do niepożądanego zachowania i nagradzać te właściwe. Należy pamiętać, że psy w wieku szczenięcym pod wpływem nudy lub swędzenia dziąseł, często szukają zaspokojenia w przedmiotach domowych. Poprzez gryzienie pies również poznaje świat, dlatego będzie ochoczo skubał to, co zostawisz na podłodze. Zdarza się również, że pies gryzie ze stresu i strachu, w takim przypadku należy najlepiej skontaktować się z behawiorystą.

https://pethomer.com/jak-przygotowac-dom-na-przybycie-szczeniaka/